הסוואה

הסוואהDSCF9942 מוקטן

היכולת להיות ולא להיות,להיות רואה ואינו נראה.

בע"ח חיים רבים נחנו בהסוואה טבעית, חלקם על מנת לטרוף וחלקם על מנת לא להיטרף.

האדם משתמש בהסוואה לעיתים כטורף ולעיתים כדי לא להיטרף. אחת המטרות בהסוואה היא לראות את העולם האמיתי של הטבע ואיך הוא מתפקד ללא נוכחות אנושית בולטת. מיומנות זו נרכשת בלמידה והתנסות רבה, בעיקר כשמנסים להסתוות מעיניהם (ומאפם ואוזניהם) של חיות בר חדות חושים.

כמו מיומנויות ציד אחרות ההסוואה אינה מיומנות נפרדת,היא מחייבת חיבור וידע רחב בעולם הטבע וקשורה במיומנויות נוספות כמו גששות התגנבות ומודעות גבוהה.

הסוואה בניגוד להיחבאות היא כשאנו חשופים לעין לפחות באופן חלקי, אך בלתי נראים כיון שאנו מתמזגים עם הסביבה,גופינו יכול להיראות חלק מהקיים בסביבה-אבן,ענפים אדמה וכו' או שילוב של כולם. הסוואה אמיתית היא לא רק להסוות את גופינו שיראה חלק מהסביבה אלא שכל האזור בו אנו נמצאים יהיה טבעי ותואם את הסביבה ללא יכולת להבחין שמשהו קרה כאן.

לדוגמה אם אני מוסווה מושלם בגוף אך מוביל אלי נתיב עקיבות שמסגיר את מיקומי או שהעצים לידי חתוכים או שהאדמה רטובה,חפורה וכו' אז כל איש שטח ובטח גשש או בע"ח ימצא אותי בקלות. הסוואה מורכבת מהרבה גורמים חלקם פשוטים ומובנים לכל אדם,וחלקם עדינים ורק גששים מנוסים או בע"ח ירגישו  בהם.

מצד אחד היכולת להסתוות תלויה ביכולת ללמוד את הטבע ומצד שני תרגולים חוזרים ונשנים בהסוואה מלמדים על הטבע בצורה עמוקה אם מסתכלים מנקודות המבט הנכונות. הדרך הטובה ביותר ללמוד הסוואה-היא להסוות כמה שיותר פעמים חברים או חפצים ולשים לב מה חושף אותם ולשפר. כמו כן להכיר את עולם הטבע ואיך הוא פועל-היכן יהיו צמחים גבוהים והיכן נמוכים? היכן עלים אפורים והיכן חומים,ירוקים לבנים וכו'? איזה צד של העלים פונים לשמש? איזה עצים הענפים שלהם פונים מטה ואיזה למעלה? איך נראית האבן מהצד העליון ומהצד התחתון? לאן תזוז השמש? ותוך כמה זמן ענפים ירוקים שנקטפו ישנו את צבעם? לאיזה כיוון תישוב הרוח? ועוד אין סוף פרטים.

יש להגיע לשטח בהתגנבות! כשמגיעים לשטח יש להתבונן איך נראה השטח לפני ההפרעות –איך העלים מסודרים על האדמה,איזה צבע השכבות העליונות,איזה התחתונות (באדמה, בעלים ובאבנים).איזה צבעים משתלבים יחד כדי ליצור את הצבע הכללי?ומהו הצבע הכללי?

 האם הקרקע עם בליטות ושקעים או עם זרימה חלקה? איזה צמחים צומחים שם? איזה צפיפות? איזה גובה? איך נראות האבנים באזור? האם צומח טחב על האבנים?על העצים? מאיזה כיוון הוא?  איך קו החיבור בין האבן לקרקע? מה כיוון הרוח מה כיוון השמש –היכן הצל? ולאן יזוז בשעות הקרובות?

היכן השבילים באזור? – של בנ"א?של בע"ח? איזה גודל חיות?  באיזה קצב הולכים בשבילים האלה? איזה תדירות משתמשים בהם? האם יש עקבות טריות? מהיום או מהלילה? האם מסתובב עדר עם רועה? דרך שאלות אלו ניתן ללמוד המון על ה'שיר של הטבע'-הקשר שבין כל היצורים דומם צומח וחי ולפתח מודעות גבוהה לפרטים.

DSCF0837 מוקטן

בזמן ההמתנה מתחילה העבודה הקשה מי שלא מתחבר מספיק למקום מתחיל להרגיש חרקים,קוצים,אבנים,חום,קור, וכו' כדאי לשחרר,לשכוח הכל ולצלול אל המקום שנמצאים בו,להרגיש חלק מהטבע ולא לחשוב יותר מדי, זה זמן לפתוח את החושים עוד יותר ולהקשיב לטבע. בע"ח ישכחו שאתם באזור די מהר ויחזרו לשגרה אך יספרו לכם על אדם או חיה מתקרבת בעיקר הציפורים…

כמו במיומנויות נוספות ההסוואה היא גם דרך חיים. מלבד ההסוואה הגופנית, ישנה הסוואה פסיכולוגית, הסוואת המעשים אותם אתה עושה ביום יום והסוואה רוחנית- הסוואת יכולותיך ומעשיך הטובים.כאשר המכנה המשותף הוא צמצום הנוכחות עד רמת צמצום ה'אני' ונגיעה בנקודת הענווה כלפי הטבע האדם והבורא. וכשה'אני' מוסווה ובצמצום מתחילים לראות את העולם האמיתי

סרטון על הסוואה שלנו בקורס-הסוואה

ועוד סרטון-הסוואה בשטח פתוח