התרגיל החודשי אלול

שלום חברים הפעם בהתאם לחודש אלול אני רוצה להציע דרך לימוד מעניינת דרכה אפשר להכיר את הטבע ברמה מאוד גבוהה. כידוע במסורת היהודית,חודש אלול הוא זמן להתבוננות פנימית,הרחבת המודעות, לימוד ושיפור הדרך.

בחלק מהתרבויות העתיקות היה מקובל שכל אדם, מרגע שמתחיל את החניכה  כילד ועד בגרות, ולעיתים אפילו עד זיקנה יושב קבוע, פעם או פעמיים ביום ב'נקודת הישיבה' ומתמיד בכך.DSCF9673

נקודת הישיבה שנקראה לפעמים 'המקום הקדוש' היא פינה בטבע שנבחרה מהלב-זאת אומרת לאן שהלב מרגיש שהוא נמשך, ובמקום זה יושב האדם  שעה ביום. השעה הזו עשויה להכיל שיעורים מנושאים שונים שהמשותף להם הוא ההתבוננות.

כשמגיעים לאותו המקום כל יום ניתן להתבונן בצמח ולעקוב אחרי ההתפתחות שלו במהלך העונות,אפשר לראות עקיבות ואת התיישנותן מביקור לביקור, אפשר להקשיב לציפורים וללמוד את שפתן ולשים לב לחילופי המינים בעונות השונות,(מה שמתחיל לקרות עכשיו),אפשר לעשות מדיטציה קבועה,לשוחח עם הבורא והבריאה,ואחד הדברים החשובים- אפשר להתבונן פנימה אל עצמינו,להתבונן מה אנו עושים במהלך היום יום,בחודש האחרון,בשנה האחרונה ומה היינו רוצים להיות או לעשות. במקום זה אפשר לנהל יומן על כל אחד מהנושאים ולהתקדם ולהשתפר. ועוד אין סוף אפשרויות.

תמונות 2009 254

אפשר לשים לב להבדלים משנה זו לשנה ההקודמת, ומידי פעם להחליף מקום כדי להכיר עוד סוגים של מערכות חיים בין צמחים אחרים ציפורים אחרות אדמה שונה וכו'.

בקיצור הכלי הזה הוא אחד המדהימים במה שלומדים בתוכו ובמה שחווים ומרגישים בתוכו.

במובן מסויים הוא הופך להיות סוג של בית שני ומקום מפגש עם הרוח שנעה בין כל הדברים.

כמה המלצות-

כדאי לבחור מקום קרוב לבית,אחרת מתייאשים מהר.

כדאי להתחיל עם שעות הזריחה או השקיעה-יש הרבה התרחשות ומעט הפרעות אנושיות

כדאי לכתוב שם מה למדנו בכל יום-זה מכריח אותנו ללמוד משהו כל יום.

כדאי להמליץ גם לחבר לנסות 🙂

בהצלחה

מיכה ובני 'אדמה'