אש

השימוש באש היה אחד הצעדים הראשונים והמשמעותיים ביותר ששינו את האדם משווה בין החיות לטורף על.

בעזרת האש הפך האדם לפחות פגיע ויותר חזק. האש שימשה להגנה מקור ומטורפים,לצליית בשר,לבישול ולתאורה האדם נעזר באש להכנת כלי עץ ואבן,לעישון הבקתות והעורות להגנה מחרקים ומים לשימור וייבוש מזון ושומן,לציד, להשפעה על הקרקע, ליצור פחם ששימש לטיהור מים לצבע,להכנת דבק ועוד.

ישנן עשרות שיטות ששימשו להצתת אש טרם המצאת הגפרורים רובם אינם מצריכות שימוש במתכת או חומר שקשה להשיג בשטח ומצריכות בעיקר מיומנות וידע.

בניגוד לתרבויות אחרות בהם גנב האדם את האש מהאלים, על פי המסורת היהודית האש היא המתנה הראשונה שקבל האדם מהאל לאחר שגורש מגן העדן,ובעצם החריגה הראשונה מהטבע החייתי. הבדל זה מעורר את השאלה על כלל החריגה מהטבע, האם על האדם להיצמד לחוקי הטבע ללא שינוי מקרוביו בעלי החיים וללא שימוש  בטכנולוגיה, או שמא לאדם תפקידים הדורשים ממנו חריגה במידה מסוימת מן הטבע,ואם כן עד כמה?

האש מעוררת שאלות רבות-מצד אחד היא הרסנית ומכלה ואפילו עשויה להביא מוות. ומצד שני חום,אוכל מבושל,אור,הכנת כלים וטיהור מים הן חלק קטן מהמתנות הרבות שניתנו עם האש. ישנה סברה שהישיבה מסביב למדורה היוותה גורם בהתפתחות השפה ובהתפתחות מיומנויות חברתיות נוספות..

מההתבוננות בנושא האש אנו  מגיעים למקום של בירור לגבי הטכנולוגיה והקדמה,ועל המתנות והנזקים שבאים עמה.

אש מאין-מאמר על בין בן אדם לאש…

סרטון על הדלקת אש במקדח יד

סרטון הדלקת אש במקדח קשת

הדלקה בצור פלדה וקליפות צמחים

סרטון הדלקת אש קבוצתית של ילדים

הדלקת אש בשיטת המחרשה