הכנת סכין פלדה עם ידית ונרתיק.

הכנת סכין פלדה עם ידית ונרתיק.

מאת מיכה חנונה

IMG_2786

ברוכים הבאים לאתר 'בני אדמה' מידי  פעם נשתף בפרויקטים מעניינים שאנו  עושים ושכל אדם יכול לנסות לעשות בעצמו.

אז הנה הראשון -איך להכין סכין איכותית יפה ושימושית ממה שכבר יש בסביבה, בלי הוצאות יקרות ובדרך מהנה  ומלמדת. זו לא המומחויות שלי, אבל נהניתי מזה וזה גם שימושי מאוד אז אני משתף.

זה לא פרהיסטורי  ולא שייך לציידים לקטים- להם לא היה מתכת,אך זהו כלי חשוב לכל אדם השוהה בשטח. על סכינים פרהיסטוריים וסכיני צור ועצם – כנסו ל"סיתות צור" באתר.

שלב א' הכנת הלהב.

IMG_2772

את הלהבים האלו הכנתי משופינים ישנים (פצירות),אם כי ניתן להשתמש בהרבה מתכות.

הפלדה של השופינים משובחת וגם הצורה ההתחלתית לא רעה…

 לצורך עיצוב הסכינים נצטרך מקור חום גבוה כמו אח העצים בבית, תנור מאולתר מבוץ או חבית ברזל ישנה.ומפוחים ידניים.

חלק מהלהבים עשיתי אצל נפח   ואת השאר -בבית באח העצים ,מיצור הלהב דרך החיסום ועד הכנת הידית!(במקום מפוח השתמשתי בעיקר בסגירה ופתיחה של הארובה ודלת האח,ולעיתים השתמשתי בצינור מתכת לנשוף דרכו.)

IMG_2769

מכניסים את השופין לתנור עד שהוא מאדים. כך הוא מאבד את החיסום שלו ונוח לעיבוד.

כדי  לעצב את הצורה  הכללית ניתן להשתמש  בפטיש ואזמל על סדן כשהמתכת לוהטת.(אדומה).במכות נכונות האזמל חותך את החומר המיותר ואנו נשארים עם הצורה שאנו רוצים.(אפשר לראות בתמונה למטה את ההפרדה)מכיון שאין לי איזמל השתמשתי בראש  גרזן ישן לחיתוך. (למי שפחות אכפת לו ניתן להשתמש בדיסק חשמלי כשהמתכת קרה)

IMG_2829 החתיכה נפרדה לגמרי

לאחר  הצורה הכללית, אנו רוצים שהצד בו אמור להיות הלהב יהיה חד ודק.

על סדן עם פטיש כשהמתכת בצבע אדום עד צהוב דופקים בזוית משני צידי הלהב עד לקבלת העובי הרצוי, בערך. לא כדאי לעבוד כשהמתכת לא אדומה כי יכולים להיווצר שברים בפלדה.

כשהגענו לעובי הרצוי אפשר להשחיז את הלהב בעזרת שופין המיועד למתכת ולתת את הצורה הסופית.  (או בכלים חשמליים כמו דיסק)

כסדן קטן אפשר להשתמש בראש פטיש 5 קילו הממוסמר לבול עץ,זה לא כמו סדן אמיתי אך תוך כמה ניסיונות אפשר להסתדר…

פטיש,'סדן','מלקחיים'

מבמבוק עבה הכנתי מלקחיים והשרתי אותם במים כדי שלא יתלקחו(בכל זאת קוראים להם מלקחיים) ואפשר  להשתמש גם 'בפלייר פטנט'-('ג'בקה')

IMG_2759

כפפות עבודה  פשוטות מעור להגנה לידיים מחום התנור ודלי מתכת עם מים לשלב הבא…

שלב ב'-חיסום והרפייה.

עכשיו אחרי שהשופינים עברו את חום התנור הם אינם מחוסמים ולכן הפלדה יותר רכה והסכין תהיה פחות עמידה בשחיקה ועלולה גם להתעקם בעומס.

אנו רוצים לחסם את הלהב ובכך להקשיח אותו ולחזק אותו שיהיה עמיד לאורך זמן ויעמוד בעומסים בלי להתעקם.(על חיסום והרפיה ניתן לקרוא ברשת)

כדי לחסם צריך להעביר את הלהב מטמפרטורה מאוד גבוהה כ-800 מעלות (תלוי בסוג  הפלדה) לטמפרטורה נמוכה שראויה למגע יד אדם בזמן קצר את זה עושים ע"י חימום החומר  והכנסתו לנוזל קירור כשהוא אדום כתום (טבלת מעלות ביחס לצבע המתכת אפשר לראות ברשת).

 יש פלדות שמתחסמות  בשמן (אפשר שמן מנוע שרוף) ויש שרק במים, הניסיונות שהיו לי עם השמן לא  היו מוצלחים –גם הפלדה לא חוסמה וגם בגלל שהאח עצים בתוך הבית השמן נדלק או עישן בצורה שהופכת בית לריח של מוסך.

בסופו של דבר חיסמתי במים. הסיכון במים הוא שהפלדה עלולה להיסדק/להישבר מהשינוי הקיצוני בטמפרטורה (אם היא אמורה להתחסם בשמן).

ובכל זאת מים עשו את העבודה יופי הפלדה נשארה שלימה והלהב חוסם.

IMG_2837חיסום

כדי לבדוק אם הלהב מחוסם נהוג  לדפוק אותו על מתכת ולראות אם הוא נפגם בקלות או לא או להעביר עליו שופין ולראות אם הוא משתייף בקלות.(אפשר גם לבדוק  אם הוא מתעקם או נשבר על חתיכה  אחרת מאותו סוג מתכת שהעברנו  עליה את אותו חיסום.)

השיטה המועדפת עלי היא לבדוק אם יוצא ניצוצות כשמכים עם אבן צור על הלהב אם זה לא מחוסם לא יוצא ניצוצות. אם כן, הרווחנו פעמיים-הלהב מחוסם וגם אפשר להצית איתו אש במקרה הצורך.לא כאן המקום לרדת לפרטי החיסום וגם לא להצתת אש ע"י צור ופלדה.אך שניהם לא כ"כ פשוטים בתנאי שטח/בית.

לאחר החיסום אפשר ליהנות מחציל  על האש… (:

IMG_2771

הרפייה

לאחר שפלדה עברה חיסום ישנם מתחים פנימיים בתוך החומר שבעבודה עם הלהב יכולים לגרום לסדיקה/שבירה. לכן אנו מחזירים את הלהב לחום נמוך בין 100 ל250 מעלות תלוי איך רוצים את הכלי. (אני עשיתי  200 בהמלצת נפח) למשך כשעתיים, וזה גורם למתחים הפנימיים  להשתחרר ומוריד מעט מהקושי של הפלדה.(היא עדיין מוציאה ניצוצות…)

אפשר לעשות הרפייה בתנור הביתי ולכוון את התנור ל200 מעלות.(בשטח אפשר לדעת לפי הצבעים שעולים על המתכת בחום-למבינים בלבד)

מזל טוב! הלהב מוכן.

שלב ג' –ידית לסכין

ישנן אפשרויות רבות ממה להכין ידית אך אני בחרתי בקרן אייל אדום לפרוייקט הזה.ומכיוון שאני סתת צור הקרניים הם כלי העבודה שלי ומצויות לי.

IMG_2828

בארץ קרני איילים הם נדירות ומוגנות ע"פ החוק.אך מי שהתמזל מזלו והשיג מחו"ל או דרך אחרת מוזמן לנסות.

חותכים חתיכה בגודל הרצוי ומשרים במים כחודש עד שהחומר ה'ספוגי' שבתוך הקרן מתרכך.ניתן לבדוק אם הוא נמעך קצת בלחיצה של ציפורן. כדאי כבר לתכנן את המקום בו יעבור ה'תקע' של הלהב.

תוקעים את הלהב בבול עץ ומחדירים מעט (זה במקום מלחציים) ואז לוקחים את הקרן מהמים מניחים מעל התקע ודוחפים בכח עד לחדירה מושלמת. אפשר קצת לדפוק עם פטיש עץ אך לא חזק מדי.אין להוציא ולהחזיר תוך כדי וגם לא לשנות זווית-תכננו הכל מראש.

IMG_2820

ואפשר גם מעץ…IMG_2922

הסכין מוכן

שלב ד'-הנרתיק

לעניין הנרתיק ניתן לתמונות להסביר-זהו נרתיק פשוט מחתיכה אחת ללא תפרים!

IMG_2727

חיתוך

IMG_2735

קיפול

IMG_2774IMG_2778IMG_2779IMG_2781

ריקוע ושימון

IMG_2784

ההבדל בין משומן  ללא משומן.

הסכין הידית והנרתיק מוכנים.

IMG_2825IMG_2824

תודה לנועם אנגל-הנפח על העזרה. להדר שחם על התמונות ולכל מי שהיה שותף מקרוב או מרחוק.

בהצלחה,

מיכה ו'בני אדמה-בדרך הטבע'.